مونترال بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر استان کبک است. این شهر چهارصد و سی و یک هزار کیلومتر وسعت و چهار میلیون و دویست و بیست و یک هزار نفر جمعیت دارد که در هر کیلومتر مربع یازده نفر زندگی می کنند.

مونترال کانادا
مونترال کانادا

آب و هوا در مونترال

در مونترال، تابستان گرم و طولانی است. در زمستان برف زیادی می بارد و هوا اغلب ابری همراه با باد است. دمای هوا در مونترال معمولاً بین 13- تا 27 درجه سانتیگراد متغیر است و به ندرت دما به زیر 13- درجه یا بیشتر از 27 درجه می رسد.

تاریخ مونترال

مونترال کانادا
مونترال کانادا

در سال 1635، کاشف فرانسوی “ژاک کارتیه” به جزیره مونترال رسید. سپس در سال 1642، گروهی از مهاجران فرانسوی به رهبری Paul de Comet de Maison به مونترال رفتند. سکونتگاه جدید در تجارت خز رونق گرفت. در سال 1760، بریتانیا مونترال را تصرف کرد. در آن زمان این شهر حدود 5000 نفر جمعیت داشت.

سپس در نوامبر 1775، آمریکایی ها مونترال را تصرف کردند، اما پس از 7 ماه عقب نشینی کردند. در همین حال، مونترال تحت سلطه بریتانیا رونق گرفت. بانک مونترال در سال 1817 تاسیس شد و کانال لاچین در سال 1825 افتتاح شد.

با این حال، امکانات رفاهی در مونترال به تدریج در طول قرن 19 بهبود یافت. اداره پلیس مونترال در سال 1843 تأسیس شد. سپس در سال 1847، مونترال از طریق راه آهن به لاچین متصل شد. در سال 1852، جمعیت مونترال حدود 58000 نفر بود و به سرعت در حال رشد بود. در سال 1914 به حدود نیم میلیون نفر رسید. کلیسای جامع مسیح در سال 1859 و پل ویکتوریا در سال 1860 افتتاح شدند.

در دهه 1920، بسیاری از آمریکایی ها برای سفر به مونترال آمدند و شهر ناگهان رونق گرفت. پل بزرگ ژاک کارتیه در سال 1930 افتتاح شد. با شروع جنگ جهانی دوم، رفاه به مونترال بازگشت. در سال 1951، جمعیت مونترال به بیش از 1 میلیون نفر رسید. سیستم متروی مونترال در سال 1966 افتتاح شد. سپس در سال 1976 بازی های المپیک در مونترال برگزار شد. مرکز کنوانسیون مونترال در سال 1983 ساخته شد و مرکز تجارت جهانی در سال 1992 افتتاح شد.

 

جمعیت و بافت اجتماعی مونترال

مونترال از نظر شهر قومی بسیار متنوع است و در محله های مختلف شهر به راحتی می توان آن را دید. مونترال دارای یک محله چینی، یک محله کوچک ایتالیایی، یک محله پرتغالی کوچک و محله های مختلف دیگری است که توسط مهاجران به عنوان محل زندگی آنها پذیرفته شده است. همی گومیتی کویمیتی مستدر شده است تا کوزیب از با سلمه غانی از فیره و عدد و روسم شد.

73 درصد از ساکنان شهر زبان فرانسه را زبان واقعی خود می دانند. طبق آخرین سرشماری (2016)، تنها 11 درصد از جمعیت مونترال به عنوان زبان مادری خود انگلیسی صحبت می کنند.

برخی از مناطق شهر انگلیسی صحبت می کنند. تمامی تابلوهای خیابان و اطلاعیه های عمومی به زبان فرانسه ارائه می شوند، بنابراین برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و شهر مونترال را دارند، یادگیری زبان فرانسه ضروری است.

جمعیت مونترال در سال 2021 حدود 4247446 میلیون نفر تخمین زده می شود. علاوه بر جمعیت شهر مونترال، مناطق اطراف را نیز شامل می شود.

بزرگترین گروه های قومی در مونترال شامل فرانسه (26 درصد)، ایتالیایی (7 درصد)، ایرلندی (6 درصد)، انگلیسی (4 درصد)، اسکاتلندی (3 درصد) و اسپانیایی (2 درصد) است. جمعیت ایرانیان منطقه مونترال حدود 23410 نفر (2016) است.

هزینه های زندگی در مونترال

بزرگترین مزیت زندگی در مونترال این است که قیمت ملک و اجاره به طور کلی مقرون به صرفه تر از بسیاری از شهرهای دیگر کانادا است. متوسط ​​اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر می تواند از 1000 تا 2000 دلار در ماه برای یک آپارتمان دو خوابه متغیر باشد.

محله های گران قیمتی مانند Westmont و Outermont برای یک آپارتمان دو خوابه تقریباً 1400 تا 3000 دلار اجاره می کنند. برای کسانی که علاقه مند به خرید خانه در مونترال هستند، میانگین قیمت یک خانه دو خوابه تقریباً 386000 دلار است.

زندگی خانوادگی در مونترال انتخاب، راحتی و مقرون به صرفه بودن را ارائه می دهد. قیمت آب و برق خانگی کاملاً مناسب است. با این حال، هزینه های غذا بالاتر از حد متوسط ​​است.

حمل و نقل در مونترال

اگر قصد استفاده از ماشین شخصی خود را ندارید، به احتمال زیاد از سیستم متروی شهر استفاده خواهید کرد. مترو مونترال اولین بار در سال 1967 راه اندازی شد. مترو دارای چهار خط و 68 ایستگاه است و از نظر استفاده روزانه شلوغ ترین سیستم مترو در کانادا است.

این مترو توسط شرکت حمل و نقل مونترال (STM) اداره می شود. لوله تا حدود 12:30 صبح در تمام روزهای هفته و تا 1:30 صبح جمعه و شنبه شب کار می کند. در مقایسه با سیستم های حمل و نقل عمومی در سایر شهرهای بزرگ کانادا، حمل و نقل عمومی در مونترال نسبتاً ارزان است.

مهاجران جدیدی که قصد رانندگی در شهر را دارند باید به رانندگی در سمت راست عادت کنند. مونترال صدها کیلومتر مسیر دوچرخه سواری را برای شهروندان خود فراهم کرده است. سیستم دوچرخه عمومی مونترال (BIX) برای سه فصل از آوریل تا نوامبر در دسترس است. با هزاران دوچرخه و بیش از 600 ایستگاه در سراسر شهر، اشتراک BIXI به کاهش هزینه های ماهانه کمک می کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *